تبلیغات
مددکاری اجتماعی - نظریه سلامت اجتماعی

امروز:

نظریه سلامت اجتماعی

» نوع مطلب : مددکاری اجتماعی ،

سلامت اجتماعی

n     سلامت اجتماعی به چگونگی وضعیت ارتباط فرد با دیگران در جامعه یا  همان جامعه پذیری وی اشاره دارد. سلامت اجتماعی بر ابعادی از سلامت تاکید دارد که به ارتباط فرد با افراد دیگر یا با جامعه ای که در آن زندگی می کند مربوط است.

n     در حقیقت سلامت اجتماعی شامل عناصر متعددی است که این عناصر درکنار یکدیگر نشان می دهند که چگونه و در چه درجه ای افراد در زندگی اجتماعی خود خوب عمل می کنند. مثلاً به عنوان همسایه، همکار، همشهری و...

n     کیفیت زندگی و عملکرد شخصی فرد را نمی توان بدون توجه به معیار های اجتماعی ارزیابی کرد.

n      عملکرد خوب در زندگی چیزی بیش از سلامت روانی است و تکالیف و چالش های اجتماعی را نیز دربرمی‌گیرد.

n     فرد سالم از نظر اجتماعی زمانی عملکرد خوبی دارد که اجتماع را بصورت یک مجموعه معنا دار و قابل فهم و بالقوه برای رشد و شکوفایی بداند  احساس کند که متعلق به گروههای اجتماعی خود است و خود را در اجتماع و پیشرفت آن سهیم بداند .

شاخص های سلامت اجتماعی(کییز-2002)

v    انسجام اجتماعی

v    پذیرش اجتماعی

v    مشارکت اجتماعی

v    شکوفایی اجتماعی

v    انطباق اجتماعی


شكوفایی  اجتماعی(Social Actualization)

n     دانستن و اعتقاد داشتن به اینكه جامعه به شكل مثبتی در حال رشد است. فكر كردن به اینكه جامعه پتانسیل رشد به شكل مثبت را دارد. این تفكر كه جامعه پتانسیل خود را به شكل  واقعی درمی‌آورد و بالفعل می‌كند.

n     شکوفایی اجتماعی یعنی باور به این که اجتماع سرنوشت خویش را در دست دارد و به مدد توان بالقوه اش مسیر تکاملی خود را کنترل میکند.


همبستگی اجتماعی (Social Coherence)

n     اعتقاد به اینكه اجتماع قابل فهم، منطقی و قابل پیش‌بینی است. دانستن و علاقه‌مند بودن به جامعه و مفاهیم مربوط به آن. افراد سالم و اجتماعی در مقابل دسیسه های اجتماع مراقب هستند و احساس می کنند که می توانند آنچه که در اطرافشان رخ می دهد را بفهمند. 

n     همبستگی یا انطباق اجتماعی در مقابل بی معنایی در زندگی قابل مقایسه است. و شامل ارزیابی  فرد از اجتماع به صورتی قابل فهم ، قابل پیش بینی و محسوس اس و در حقیقت درکی است که فرد نسبت به کیفیت، سازمان دهی و ادارۀ دنیای اجتماعی اطراف خود دارد .


یكپارچگی اجتماعی(Social Integration)

 احساس بخشی از جامعه بودن، فكر كردن به اینكه فرد به جامعه تعلق دارد. احساس حمایت شدن از طریق جامعه و سهم داشتن در آن. بنابراین انسجام آن درجه ای است که در آن مردم احساس می کنند که چیز مشترکی بین آنها و کسانی که واقعیت اجتماعی آنها را می سازند وجود دارد. (مثل همسایه هایشان)

 

 

پذیرش اجتماعی(Social Acceptance)

داشتن گرایش‌های مثبت نسبت به افراد، تصدیق كردن دیگران و به طور كلی پذیرفتن افراد  علی‌رغم برخی رفتار سردرگم‌كننده  و پیچیده آنها. پذیرش اجتماعی مصداق اجتماعی از پذیرش خود (یکی از ابعاد سلامت روان ) است. در پذیرش خود فرد نگرش مثبت و احساس خوبی در مورد خودش و زندگی گذشته دارد و با وجود ضعفها و ناتوانی هایی که دارد همه جنبه های خود را می پذیرد . در پذیرش اجتماعی فرد اجتماع و مردم آن را با همه نقص ها و جنبه های مثبت و منفی باور دارد و می پذیرد.


مشاركت اجتماعی(Social Contribution)

n      این احساس كه افراد چیزهای باارزشی برای ارائه به جامعه  دارند. این تفكر كه فعالیتهای روزمره آنها  به وسیله جامعه ارزش‌دهی می‌شود.

n     در حقیقت مشارکت اجتماعی باوری است که طبق آن فرد خود را عضو حیاتی اجتماع می داند و فکر می کند چیز ارزشمندی برای عرضه به دنیا دارد این افراد تلاش می کنند که احساس دوست داشته شدن کنند و در دنیایی که صرفا به دلیل انسان بودن برای آن ها ارزش قائل است سهیم باشند.

پنج بعد اصلی سلامت اجتماعی:

Social integration(انسجام اجتماعی)

Social growth and potential(شکوفایی اجتماعی)

Contribution to society(مشارکت اجتماعی)

Acceptance of others(پذیرش دیگران)

Social interest and coherence(همبستگی اجتماعی)

 

سایر مولفه های سلامت اجتماعی:

Self acceptance(پذیرش خود)

Environmental mastery(تسلط بر محیط)

Positive relations with others(رابطه مثبت با دیگران)

Personal growth(رشد شخصی)

Autonomy(خود مختاری)

Purpose in life(هدف در زندگی)     

Satisfied with your life (رضایت از زندگی)


نوشته شده در : یکشنبه 25 دی 1390  توسط : سجاد مجیدی پرست.    نظرات() .

برچسب ها: سلامت اجتماعی ،
فاطمه
جمعه 5 آبان 1391 07:03 ب.ظ
با سپاس فراوان
خواهش می کنم عنوان منابعی را که برای تنظیم متن استفاده کرده اید را برام ایمیل کنید
نوروزی
یکشنبه 25 دی 1390 10:38 ب.ظ
سلام جناب مجیدی، خدا قوت
از اینکه همواره ما را مورد لطف خودتون قرار می دهید، سپاسگزارم. امیدوارم همیشه در زندگی موفق ومؤید باشید. ضمناً این مطلبی که نوشته بودید خیلی عالی بود، نمی دونم تو این رابطه ابزاری هست یا نه، اگه نیست با این ابعاد و مؤلفه هایی که نام بردید میشه یه ابزار خوب تو زمینه سلامت اجتماعی طراحی کرد. پایدار باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر